Kanał: Drawno

Metryczka

  • Widownia: 64639
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

W południowej części województwa zachodniopomorskiego, położona jest wyjątkowa na mapie regionu  - gmina Drawno. Ponad 320 kilometrów kwadratowych powierzchni i tylko niewiele ponad pięć tysięcy trzystu mieszkańców. Tu bowiem króluje natura, a prawdziwym skarbem  tego zakątka Polski jest Drawieński Park Narodowy. Naszą podróż zaczynamy od  Drawna – uroczego miasteczka, położonego nad rzeką Drawą, otoczonego przez jezioro Dubie. Na szczególną uwagę zasługuje kościół z XII wieku zbudowany na planie krzyża łacińskiego w stylu późnogotyckim. We wnętrzu świątyni można podziwiać barokowy ołtarz pochodzący z 1696 roku.

Siedzibą władz gminy Drawno jest ratusz zbudowany na początku XX wieku. Miasteczko uznawane jest za stolicę krasnali. Mało kto wie, że w 1866 roku istniała tu firma „Etruria” - najprawdopodobniej pierwsza na świecie produkująca na  skalę przemysłową popularne skrzaty ogrodowe. Z Drawna także – i to jest fakt niepodważalny – pochodzi pierwsze na świecie ogłoszenie handlowe o sprzedaży krasnali zamieszczone w berlińskiej gazecie Deutschen Ilustrierten Zeitung. Czyli Drawno jest stolicą skrzatów.        

W skład gminy Drawno wchodzi 12 sołectw. W filmie zobaczymy jedne z najciekawszych miejsc przyrodniczych Pomorza Zachodniego - rzeka Drawa, okoliczne jeziora, lasy itp. 

 

1. SOŁECTWO D R A W N O

2. SOŁECTWO BARNIMIE

3. SOŁECTWO BRZEZINY

4. SOŁECTWO DOMINIKOWO

5. SOŁECTWO CHOMĘTOWO

6. SOŁECTWO KIEŁPINO

7. SOŁECTWO KONOTOP

8. SOŁECTWO NIEMIEŃSKO

9. SOŁECTWO PODLESIE

10.SOŁECTWO ŚWIĘCIECHÓW

11. SOŁECTWO ZATOM

12. SOŁECTWO ŻÓŁWINO


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze